Hades Geodeesia kontori koosolekuteruum. Minu vastas istuvad Tiit Hion ja Vaiko Veeleid. Koosolekute ruumi nurgas on näha ilmselt droonide või muu tehnoloogia pakendeid. Salvestusele saabudes paneb Vaiko suurelt ekraanil kinni mingi 3d laadis joonise või skeemi ja kuvab sinna minu poolt ette saadetud punktid, millest pidime rääkima.
Kuna ma olen omajagu podcastide episoode ja raadiosaateid teinud, siis üldiselt tunnen ära, kui saatekülalised on pisut kohmetud ja ei tea, mida oodata. Kohe, kui olen oma mikrofonid ja salvestuse tööle saanud, läheb jutt lahti. Nagu episoodist kuulete, tulevad kõik vastused täiesti ladusalt ja esialgne kohmetus kaob.
Võtan selle kokku sõnadega: tundmatu tööpõld. Jah, nad tegelevad andmete töötlemisega, aga seda täiesti uuel tasandil. Kui eelnevalt saadi maastiku või ehitise erinevate punktide asukoht teada ühe täpi haaval, siis nüüd toimub kõik sadu kordi kiiremini ja jõudsamalt. 3d tehnoloogia võimaldab teada saada tuhandete punktide asukoha üheaegselt ning lisaks salvestada see koheselt ka andmekandjale. Sealt liigub punktipilv arvutisse, kus seda töödeldakse vajaliku astmeni ning lõpptulemuseks on joonised, mudelid või kasvõi video.
Mis vahe on tavalise drooniga saadud video ja 3d skanneriga mõõtva drooni videol? Ühel puhul ongi lõpptulemuseks ainult video, teisel puhul on video lihtsalt üheks paljudest väljunditest. Näiteks saab üle ehitatava teelõigu sõitnud spetsiaalse drooni kogutud materjalist teada tee servas oleva killustiku hunniku kõrguse ja mahu.
Mind ajas natuke segadusse mõiste "punktipilv". See ongi 3d skännerite poolt kogutud informatsioon ruumis asuvate objektide kohta. Tavalisel inimesel pole selle pilvega midagi peale hakata, sest tegemist on mahuka andmekoguga. Küsimus ongi laiades võimalustes, mida 3Di töötlejad sellest punktipilvest oma spetsiaalsete programmide abil välja võluda suudavad.
3d ongi uue lähenemise võti ja seetõttu sai uueks brändi nimeks: 3Di. See lühike nimi sisaldab nii kolmedimensioonilist käsitlust kui ka informatsiooni. Seda kõike üheaegselt ja ammendavalt.
Võiks ju arvata, et mõõtmisvahendite asendumisel uute ja tänapäevastega, ei muutu tööpõllul midagi. Osaliselt on see väide õige, aga samas ka vale. Nimelt avab uus tehnoloogia nii palju uusi võimalusi, et Hades Geodeesia eestvedajad - Tiit ja Vaiko ei taha ennast enam seostada sõnaga "geodeesia". Teoreetiliselt on geodeesia ikka samasugune, aga ühiskonna arusaam sellest sõnast seostub vanamoodsa, punkt-punkti haaval mõõtmisega. 3d punktipilv on kõikjal maailmas täiesti uudne lähenemine ja selle kõik rakendused on veel leiutamata.
Praegusel hetkel on 3di.ee veel tegemisel ja ootab valmimist, kuid väike tükike tulevast maailmast on juba näha. Mõistagi on visuaalne uuendus sisulise muudatuse väljund, mitte et samale teenusele pandi lihtsalt uus pakend ja nimi. Interjuust sai minule selgeks, et kõige olulisima muutuse toimub ettevõtte teenustes. Osaliselt on vaja uued teenused välja töötada ja teisalt leida nende rakendus klientide harjumuspärases töökäigus. Näiteks kinnisvarahaldur ei pruugi teadagi, et läbi kolmedimensioonilise mõõtmise, võib ta teadlikuks saada kasvõi igapäevaselt objektil toimunud arengutest. Seega on facelift suunatud peamiselt uute klientide saamiseks ja ettevõtte uute võimaluste ja lahenduste teadvutamiseks. See on ettevõtte uus hingamine.
Saates rääkisid:
Vaiko Veeleid, Hades Geodeesia juhatuse liige
Tiit Hion, Hades Geodeesia juhatuse liige.