VÕTA ÜHENDUST 

Fundvesti podcast on avalik - kuidas käib podcasti produktsioon

September 7, 2022

Siin postituses räägin podcasti produktsiooni käigust Fundvesti podcasti näitel.

Äsja sai avalikuks Fundvesti podcast. Fundvest on investeerimisvaldkonna startup, mille põhiline müügiväide kõlab kuidagi nii: investeerimine kättesaadavaks kõigile. Tegemist on nutitelefoni äppiga, mis aitab sinu investeeritud rahal silma peal hoida ja kasvatada. Fundvesti kodulehelt saad täpsemalt lugeda. Loodan lähemas tulevikus teha omakorda Ärisaate episoodi Rasmus Klaasseniga, kus ta tutvustab Fundvesti sündi ja tegemisi, seega palun vabandust, kui mu sõnastus oli ebaselge.

Mida teeb podcasti produtsent?

Ettevalmistus

Kõigepealt muidugi salvestab episoodi. Praegusel juhul tähendab see mikrofonide ja arvutiga salvestuskohta minemist, tehnika kordaseadmist ja REC nupule vajutamist. Ja kõik? Ei! Tegelikult on see ainult osake minu tööst. Podcasti puhul on oluline kõik ette valmistada ja läbi mõelda. Näiteks Fundvesti podcasti puhul on peale paari esimese episoodi salvestamist valminud minu poolt ka podcasti tunnusgraafika. Samuti kirjutasin podcasti tunnusmuusika, mis kõlab iga episoodi alguses ja lõpus. Lisaks on podcastile vaja ka kodu ning Fundvesti podcast elab SIIN

Nagu SoundCloudi kontolt näha saab, käib podcasti juurde lisaks tunnusgraafikale ka podcasti tutvustav tekst ja podcasti nimi. Okei - siinpuhul tekkis nimi kuidagi orgaaniliselt ja ma ei saanud sellele kuidagi kaasa aidata. Vahel nii lihtsalt ei lähe ja podcasti nime valik on siiski väga oluline samm arusaadavuse ja leitavuse osas. Podcasti hostingu sättimisele tuleb tegeleda ka podcasti distributsiooniga. See tähendab podcasti RSS voo registreerimist kõikides enim kuulatavates podcastipüüdjates. Näiteks Apple Podcasts, Google podcasts, Spotify ja paljud teised.

Helitöötlus

Peale episoodi salvestamist töötlen episoodi kenasti puhtaks ja viin helitaseme ülemaailmsele podcasti standardile: -16 LUFS. Kõlab fäänsilt, onju 🙂 Tegelikult on see lihtsalt üks setting minu helitöötluse programmis. Podcasti heli töötlus käib kahes jaos: esmalt töötlen kõikide kõnelejate heli puhtaks ning ühtlustan. Lisan alguse ja lõpu tunnusmuusika ja ekspordin tulemuse ühte faili välja. Seejärel toimub podcasti episoodi masterdus ehk lõppsilumine. Seal tegelen alles lõpliku helitugevusega. Siin on veel hulganisti tehnilist mudru, mida ma ei hakka kirja panema. Mulle meeldib helitöötlus hirmsasti ja ma tegelen sellega suurima heameelega.

Erinevad sisutükid

Kuna leppisime Fundvesti turundusjuhi, Getri Mittiga kokku, et avalikustame iga episoodi ka Youtubes, siis lõplikul eksportimisel toimub ühtlasi ka episoodi youtube versiooni video valmistamine. Ühe nupuliigutusega, äge!

Ühe asja unustasin: episoodi salvestamise ajal teen ka pildid nii saatekülalisest kui ka saatejuhist. Siin on üks pilt Fundvesti podcasti episoodi salvestamiselt:

Fundvesti podcati salvestus

Pildil räägib ruudulises särgis Rasmus Õisma - Montonio Finance'i kaasasutaja ja juhatuse liige, oma isiklikust investeerimisteekonnast. Seljaga kaamera poole olev ja veeklaasi tugevas haardes hoidev mees on saatejuht Rasmus Klaassen.

Igast episoodist on alati mitu pilti, et aga kõige parim saaks episoodi tunnuspildiks. Teised pildid on samuti kasutatavad näiteks sotsiaalmeedias või kunagi hiljem raamituna mõne investeerimisklassi seinal, kui kõik asjaosalised on juba maailmakuulsad tipptegijad.

Episoodi avalikustamine

Enne avalikustamist saadan episoodi koos piltide ja tekstidega tavaliselt ka kuulamiseks ja lugemiseks. Kui kõik on korras siis laen episoodi peamise faili podcasti pessa üles, lisan episoodi tunnuspildi ja tekstid ning vajutan nuppu: PUBLISH. Video liigub samal ajal youtube keskkonda ja edasine töö toimub sotsiaalmeedia keskkondades.

Podcasti episoodi jõudmine kuulajateni on ühtaegu lihtne ja samas ka keeruline protsess. Keerulisem osa on see, mida ise peab tegema ja lihtsam osa on kõik tehniline. Muideks - kas teadsid, et podcast on üks väheseid sisuturunduse formaate, kus distributsioon toimub iseenesest ja distributsioonikanalid on tasuta!

Ehk siis podcast jõuab podcastipüüdjatesse iseenesest ja turundada tuleb teda ikka ise. Siin postituses teen väikese ülevaate, kuidas kõik toimub.

Kokkuvõte

Podcasti produktsioon tähendab juhendaja, helitehniku, disaineri ja turundaja tööd.

Lisaks:

Kuula siit selgitavat juttu podcasti helitöötlusest

Siin on podcasti produktsiooni teenuse leht

 

 

 

Turundus ja podcastid

Podcastid ja teenused. Kirjuta mulle ja selgitame välja, kuidas saab abiks olla.
VÕTA ÜHENDUST
envelopephone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram