VÕTA ÜHENDUST 

Nõuanded erakondadele valimisprogrammide kirjutamiseks

May 30, 2024

Avasin valimised.ee lehe ning lugesin Europarlamendi valimistel olevate erakondade valimisprogramme. Siin saates toon välja nii head kui vead ja lõpuks ka 2 kõige selgema sõnastusega programmi. Alla tunni ei õnnestunud.

Huvitav, kuidas peaksid suhestuma omavahel erakonna programm ja erakonna valimisprogramm? Kas nad peaksid olema mingis loogilises alluvuses või on valimiskampaania siiski taktikaline käik ja erakonna programm - strateegiline suund? Ma usun, et erakonnad võtavad oma programme väga tõsiselt ja nende kirjutamine on kellegi töö. Kui programm on valmis, siis loetakse mitmesilmselt üle ning saadetakse parandused ja täiendused. Tekstide kirjutamise protsess pole mulle võõras ja  sageli on demokraatlik ja "kõik ütlevad midagi" protsess väga laastav. Tekstile ei teki ühtset joont ega hingamist.

Soovitan selliste protsesside puhul anda tekst inimesele, kes kõik üle vaatab ning ühtseks kirjutab. Kusjuures tema parandusi ei tohi keegi teine enam kahtluse alla seada ega ümber teha.

Sõnaline jõud on vähetähtsustatud klausel tekstide koostamisel ja seda selgitada on samuti keeruline. Teine raske teema on tekstide stiil. Ühtse stiili hoidmine on ainult esmatasand - hoopis tähtsam on sobiliku stiili valimine. Igal tekstil on oma roll ja sihtkoht, mille järgi tuleb valida sobilik stiil. Erakonna programm ei saa kanda ametliku teate ega ka artikli stiili.

Ametlikud või siis suupärased sõnaseaded kannavad endas tunnet, mida on juriidiliselt raske väljendada. Kõik on ju õige ja vajalikud faktid on välja toodud, kuid tekst ei tööta. Ei mõju! Teisalt võivad mõjuda küll aga mitte nii, nagu peaks. Ametlike tekstide kirjutamisel tekib sageli tunne, et kõik peab olema üliformaalne ning  öeldu kõlab paremini kasutades bürokraatlikku kirjamaneeri. Selge see, et erakonna sõnavorm peab kandma üldist hoiakut ja ei tohi mõjuda liiga suupäraselt, kuid bürokraatlik stiil on kaval. Kontrollides fakte, väljaöeldu õigsust ja õigekeelsust jääb sisu sageli varju.

Iga tekst kannab endas kahte sõnumit: otsene ja alateadlik. Kui need kaks telge omavahel kattuvad, siis on tekstid üldiselt jõulised ja selged. Ridade vahelt peab välja tulema sõnade pikendus tundemaailma, mitte sootuks teine sõnum. Näiteks maksuameti poolt saadetavad e-mailid räägivad sisus ühte ja ridade vahelt loeme ülalt alla vaatavat näpuviibutust.

Selleks, et erakondade valimisprogrammid oleksid kirjutatud kui võrdne - võrdsele, tuleb väljenduda võimalikult otse ja parasjagu napisõnaliselt. Sedasi ei lase liigne manerism tähelepanu hajutada ega kõrvale juhtida.

Soovin elusat ja ehedat kirjutamist!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

KUULA SIIT:

Turundus ja podcastid

Podcastid ja teenused. Kirjuta mulle ja selgitame välja, kuidas saab abiks olla.
VÕTA ÜHENDUST
envelopephone linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram